Przesłanką do podjęcia problematyki rzemiosła były argumenty obecne w dyskursie
naukowym oraz publicznym dot. możliwości optymalnego wykorzystania zasobów tego najstarszego i największego samorządu gospodarczego w zakresie kształcenia zawodowego.
Wybór województwa wielkopolskiego na realizację projektu badawczego dot. funkcjonowania rzemiosła podyktowana jest historycznie utrwalonym w Wielkopolsce zainteresowaniem młodzieży kształceniem w zawodach rzemieślniczych. Wielkopolska będąca bastionem rzemiosła w Polsce charakteryzuje się wielowiekową tradycją, nowoczesnymi zakładami oraz ogromnym znaczeniem dla kształcenia zawodowego. Wielkopolskie zakłady rzemieślnicze stanowią zarówno rezerwuar miejsc pracy, ale także dostarczają wykwalifikowanych kadr dla gospodarki, kształcąc nie tylko na swoje bezpośrednie potrzeby kadrowe.
Problem rzemiosła w województwie wielkopolskim został podjęty poprzez realizację projektu badawczego Wielkopolskie rzemiosło wobec instytucji rynku pracy (WSB w Poznaniu, współpraca merytoryczna WUP w Poznaniu oraz Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, w ramach SPORZL Działanie 1.1 Rozwój i modernizacja instrumentów i instytucji rynku pracy). Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły powszechną opinię o zapotrzebowaniu na wielkopolskim rynku pracy na pracowników z wykształceniu zawodowym oraz o niekorzystnym wizerunku zawodów rzemieślniczych W trakcie realizacji wspomnianego projektu uwidoczniła się potrzeba dalszego pogłębienia badań dot. problematyki rzemiosła i kształcenia zawodowego w regionie, stąd pomysł realizacji obecnego projektu.